Рейтинг самых высоких небоскребов в мире

Цікаві факти про найвищі хмарочоси світу

На жаль, зараз жодна з споруджених в Україні висоток не входить у десятку найвищих будівель світу. Тому ми розповімо про хмарочоси в Об’єднаних Арабських Еміратах, Саудівській Аравії, Китаї, США, Малайзії, Гонконзі і на Тайвані.

Вілліс-тауер (США)

Хмарочос Вілліс-тауер у США
Вілліс-тауер — 442 м.

Найстаріший з десятки нині існуючих найвищих хмарочосів світу був побудований у 1974 році у Чикаго. Його висота — 442 метри без врахування шпиля, зі шпилем — 527 метрів.

За 40 років тільки 9 хмарочосів у світі обігнали 108-поверховий Вілліс-тауер у Чикаго. У США цей результат побила тільки Вежа Свободи, відкрита у 2014 році.

Проектуванням хмарочоса займалося архітектурне бюро «Skidmore, Owings & Merrill», яке пізніше звело і Вежу Свободи, і найвищу на даний момент будівлю — Бурдж-Халіфа у Дубаї.

Так Вілліс-тауер виглядає з тротуару навпроти
Так Вілліс-тауер бачуть туристи.

Спочатку будівля називалася Сірс-тауер, а назву Вілліс отримала у 2009 році. Фундамент Вілліс-тауер стоїть на бетонних палях, вбитих у тверду породу. Каркас складається з дев’яти квадратних «труб», що утворюють один великий квадрат в основі. Кожна така «труба» складається з 20 вертикальних балок і безлічі горизонтальних. Всі 9 «труб» зварені до 50 поверху, потім йдуть 7 «труб» до 66, до 90-го поверху залишаються 5, а на решту 20 поверхів піднімаються 2 «труби».

Вежа Цзифен (Китай)

Вежа Цзифен у китайському місті Нанкін
Вежа Цзифен — 450 м.

У китайському Нанкіні до середини XIX століття стояла Фарфорова пагода — буддійський храм висотою 78 метрів. Мандрівники описували її як одне з чудес світу. На зміну їй прийшов хмарочос Цзифен.

Будівництво 450-метрового висотного будинку Цзифен завершилося у 2009 році. Це діловий центр міста. У ньому розташувалися офіси, магазини, торгівельні центри, ресторани і обсерваторія. Всього — 89 поверхів.

Вежа Цзифен у Китаї
Завершальний етап будівництва вежі Цзифен.

Роботи зі зведення вежі тривали всього 4 роки. У процесі проект міняли: вежа могла мати у висоту 300 метрів. Для Китаю, де щільність населення надзвичайно висока, ефективне використання землі вкрай важливе. Трикутний майданчик для будівництва використовували по максимуму: хмарочос має трикутну підставу.

Ідея архітекторів полягала у сплетінні китайських мотивів: драконів, річки Янцзи і зелених садів. Річка — це вертикальні і горизонтальні шви, що розділяють скляні поверхні. Самі ці поверхні, згідно архітектурної думки, є відсиланням до танцюючих драконів. Всередині будівлі розмістили рослинність і басейни.

Вежі Петронас (Малайзія)

Хмарочоси Вежі Петронас у Малайзії
Вежі Петронас — 451 м.

У столиці Малайзії, Куала-Лумпурі, у 1998 році звели хмарочоси під назвою Вежі Петронас. Висота двох 88-поверхових хмарочосів — 451 метр, включаючи шпиль.

Хмарочоси побудовані у «ісламському» стилі. Кожна будівля являє собою восьмикутну зірку з напівкруглими виступами для стійкості. Майданчик для будівництва міняли після геологічних вишукувань. Спочатку один хмарочос мав стояти на вапняку, інший — на скельній породі. Виникли підозри, що одна з будівель може з часом «просісти». Майданчик пересунули на 60 метрів. Фундамент веж — найглибший на даний момент з бетонних: палі вбиті у м’який грунт на 100 метрів.

Будівництво було ускладнене важливою умовою: можна було застосовувати тільки вироблені всередині країни матеріали. Спеціально для будівлі розробили міцний еластичний бетон. Його посилили кварцом. Це порівняло бетон по міцності зі сталлю. Маса хмарочоса вдвічі більше, ніж у аналогічних сталевих будівель.

Вежі Петронас вночі
Так вежі Петронас виглядають вночі.

Міст між вежами-близнюками закріплений за допомогою кульових опор. Жорстке кріплення неможливе, тому що вежі розгойдуються.

Ліфти у будівлі — двоповерхові моделі, розроблені фірмою «Otis». Одна кабіна зупиняється тільки на непарних поверхах, друга — на парних. Це дозволило заощадити простір всередині хмарочосів.

Міжнародний комерційний центр (Гонконг)

118-поверховий Міжнародний комерційний центр у Гонконзі
Міжнародний комерційний центр у Гонконзі — 484 м.

На 118 поверхах Міжнародного комерційного центру у Гонконзі розміщені офіси, готель і торгівельні центри. Висота будівлі — 484 метри. Спочатку планували побудувати хмарочос заввишки 574 метри, але проект змінили через заборону на будівництво споруд вище гори Вікторії.

Хмарочос Міжнародного комерційного центру у Гонконзі
Так хмарочос бачуть туристи, які припливають у Гонконг.

Будівництво Міжнародного комерційного центру завершилося у 2010 році, але офіційного відкриття не було: будівлею вже користувалися орендарі. З 102 по 118 поверхи займає найвищий розташований над рівнем землі готель, керований «Ritz-Carlton». На останньому, 118 поверсі, розташувався найвищий у світі басейн.

Шанхайський всесвітній фінансовий центр (Китай)

Будівля Шанхайского всесвітнього фінансового центру
Шанхайський всесвітній фінансовий центр — 492 м.

У 2008 році у Китаї побудували Шанхайський всесвітній фінансовий центр. Це сусід Шанхайської вежі. Висота 101-поверхової будівлі — 492 метри, хоча спочатку планували 460 метрів. У будівлі розмістили готель, зали для конференцій, офіси, магазини і музей.

Будівля витримує землетруси до семи балів, має захищені від вогню поверхи. Після атаки на вежі-близнюки в Нью-Йорку проект будівлі доопрацювали, щоб вона могла витримати потрапляння літака.

Хмарочос, який нагадує відкривачку
Хмарочос дійсно схожий на відкривачку.

Завдяки своєму силуету хмарочос отримав назву «Відкривачка». Трапецієвидний отвір вгорі повинен був мати сферичну форму, але китайський уряд змусив змінити проект, щоб будівля не нагадувала Сонце, що сходить на прапорі Японії. Такі зміни дозволили здешевити і спростити конструкцію.

Тайбей 101 (Тайвань)

Хмарочос Тайбей 101 у Тайвані
Тайбей 101 — майже 510 м.

Столиця Тайваню, Тайбей, може похвалитися хмарочосом заввишки понад півкілометра. Разом зі шпилем висота Тайбей 101 становить 509,2 метра, а кількість поверхів — 101.

Тайбей 101 деякий час вирізнявся ще й найшвидшими у світі ліфтами: вони піднімаються зі швидкості понад 60 км/год, або 16,83 м/сек. З п’ятого на вісімдесят дев’ятий поверх можна піднятися за 39 секунд. Зараз новий рекорд належить ліфтам Шанхайської вежі.

На 87 і 88 поверхах знаходиться 660-тонна сталева куля-маятник. Це архітектурне рішення призначене не тільки для того, щоб прикрасити інтер’єр. Маятник дозволяє будівлі компенсувати пориви вітру. Міцний, але не жорсткий каркас хмарочосу зі сталі витримує сильні землетруси.

Маятник, що гасить коливання хмарочоса Тайбей від вітру чи землетрусу
Куля-маятник всередині хмарочоса Тайбей 101.

Ці рішення разом з фундаментом з паль у півтора метра діаметром, забитих на 80 метрів у землю, зробили будівлю однією з найбезпечніших у світі. 31 березня 2002 року землетрус силою 6,8 бала зруйнував два крани, встановлені на будівлі, і забрав життя п’яти людей. Вежі шкоди завдано не було. Але існує теорія, що саме хмарочос активував сейсмічну активність.

Вежа Свободи (США)

Хмарочос Вежа Свободи у США
Вежа Свободи — 541 м.

Центр міжнародної торгівлі на Манхеттені, Нью-Йорк, обігнав по висоті шпиля свого переслідувача в особі Тайбей 101 на 32 метри. Хоча, якщо вважати відстань від землі до даху, американська Вежа Свободи навпаки програє тайванській вежі на 37 метрів. Висота Центру міжнародної торгівлі — 541,3 метри по шпилю і 417 по даху.

Будівля стоїть на ділянці, яку займали сумнозвісні вежі-близнюки Всесвітнього торгівельного центру, зруйновані в результаті терористичної атаки 11 вересня 2001 року. При проектуванні ЦМТ був врахований досвід минулого, і нижні 57 метрів збудовані з бетону, а не зі сталі.

Будівля офіційно відкрита 3 листопада 2014 року. Її займають офіси, торгівельні майданчики, ресторани і Міський телевізійний альянс.

Королівська годинникова башта (Саудівська Аравія)

Королівська годинникова башта у Саудівській Аравії вночі
Королівська годинникова башта — 601 м.

У Мецці (Саудівська Аравія) у 2012 році побудували комплекс висотних будівель — Вежі Будинку навпроти входу у мечеть Аль-Харам, де знаходиться головна святиня ісламу — Кааба. Найвища будівля у комплексі — готель Королівська годинникова башта заввишки 601 метр. Він призначений для проживання до 100 000 людей з п’яти мільйонів паломників, які щороку відвідують Мекку. Королівська годинникова башта — третя за висотою будівля у світі.

На башті на 400-метровій висоті встановлені чотири циферблати діаметром 43 метри. Їх видко з будь-якої частини міста. Це найвищий годинник у світі на даний момент.

Циферблат на вершині Королівської годинникової башти у Мецці
Найвищий у світі годинник.

Довжина шпиля на вершині готелю — 45 метрів. На ньому встановлені 160 гучномовців для заклику до молитви. 107-тонний півмісяць на вершині будівлі має кілька приміщень, одне з яких — молитовна кімната.

Шанхайська вежа (Китай)

Китай, хмарочос Шанхайська вежа
Шанхайська вежа — 632 м.

Другий за висотою хмарочос знаходиться у КНР. Це Шанхайська вежа — будівля висотою 632 метри. Вона розташована біля ще одного хмарочосу зі списку — Шанхайського всесвітнього фінансового центру. На 130 поверхах розмістили офіси, торгівельні та розважальні центри, готель.

Ліфти для будівлі розробила компанія «Mitsubishi Electric». Їх швидкість — 18 м/сек, або 69 км/год. На даний момент це найшвидші ліфти у світі. Таких ліфтів у будівлі 3, ще 4 двоповерхові ліфти розвивають швидкість 10 м/сек.

Шанхайська вежа вночі
Так хмарочос виглядає вночі.

Гарного вигляду з вікон хмарочоса очікувати не варто. Стіни будівлі подвійні, вони мають другу оболонку, призначену для збереження температури.

Бурдж-Халіфа (Об’єднані Арабські Емірати)

Хмарочос Бурдж-Халіфа у Об'єднаних Арабських Еміратах
Бурдж-Халіфа — найвища у світі будівля.

Відкрита у 2010 році у Дубаї, ОАЕ, вежа Бурдж-Халіфа обігнала всі існуючі хмарочоси і до цих пір залишається лідером по висоті.

Вежу проектувало архітектурне бюро «Skidmore, Owings and Merrill», яке створило Вілліс-тауер і Всесвітній торгівельний центр, про які ми згадували вище. Будівництвом Дубайської вежі займалася компанія «Samsung», яка також брала участь у зведенні веж Петронас. У будівлі працюють 57 ліфтів, користуватися ними потрібно з пересадками — тільки службовий ліфт може піднятися до останнього поверху.

Висота Дубайської вежі — 828 метрів
Бурдж Халіфа — 828 м.

У вежі розміщені готель «Armani», дизайн якого розробив сам Джорджіо Армані, квартири, офіси, торгівельні центри, фітнес-центри і оглядові майданчики з джакузі. Індійський мільярдер Б.Р. Шетті повністю викупив два поверхи, включаючи сотий, за ціною понад 12 мільйонів американських доларів за кожен.

Як і у випадку з вежами Петронас, для найвищого у світі хмарочоса розробили власний спеціальний вид бетону. Він витримує температуру до +480 °C. При будівництві бетон укладали вночі, додаючи у нього лід. У будівельників не було можливості закріпити фундамент у скельному грунті, і вони застосували 200 паль завдовжки 45 метрів і діаметром 1,5 метра.

Якщо Шанхайська вежа має жолоб для збору дощової води, то у випадку з вежею Бурдж-Халіфа це не потрібно: опадів у пустелі мало. Замість цього є система збору та накопичення конденсату, яка дозволяє акумулювати до 40 мільйонів літрів води на рік для поливу рослин.

Під час зйомок фільму «Місія нездійсненна: Протокол Фантом» Том Круз піднімався на цю вежу. Там віг написав ім’я Кеті Холмс і зробив гарний кадр.

Хмарочоси, які планується побудувати у XXI столітті

На тепер є лише два проекти будівель, які здатні у майбутньому зайняти першу сходинку рейтингу найвищих хмарочосів світу.

Так у майбутньому виглядатиме вежа Дубай-Крік Харбор
Так у майбутньому виглядатиме Вежа у Дубай-Крік Харбор. Її запланована висота — 1014 м.

Бурдж-Халіфа висотою 828 метрів здається не таким вражаючим у порівнянні з проектом Вежі у Дубай-Крік Харбор. Її висота по даху складе 928 метрів — тобто вже поб’є нинішній рекорд на 100 метрів. А висота по шпилю і зовсім перевалить за кілометр — досягне 1014 метрів. Але це не точно — параметри будівлі тримаються у таємниці.

Як і Ейфелева, Вежа Дубай-Крік Харбор буде відкрита до Всесвітньої виставки Експо-2020 року, якщо все піде за планом. Фундамент заклали 10 жовтня 2016 року.

Так у майбутньому виглядатиме вежа Джидда
Так у майбутньому виглядатиме Вежа Джидда.

Вежа Джидда, яку заклали у 2013 році і планують добудувати до 2020 року, також повинна бути заввишки більше кілометра. На 150-метровій висоті розмістять терасу діаметром 30 метрів. Будівництво йде не дуже швидко — станом на 2 грудня 2016 року були готові тільки 47 поверхів. Будівля стане центром нового ділового району «Kingdom Center», який зараз представляє собою пустелю у Саудівській Аравії.

Більше корисних та цікавих матеріалів по темі можна знайти на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *