СИП панель: кто изобрел материал и первым построил каркасный дом из СИП панелей

СІП панелі: хто їх винайшов, коли і де побудували перший каркасний будинок з SIP

СІП панель (сендвіч) — елемент каркасного будинку, що складається з декількох листів фанери, шпону або OSB. Ці матеріали виконують роль несучих конструкцій. Утеплюються «сендвічі» прокладеними між листами шарами теплоізоляції.

Сіп-панель складається з листів фанери та шарів утеплювача

Це не канадська технологія — перші каркасні будинки з СІП панелей спроектували і побудували американці

Називати будівлі з СІП панелей «будинками за канадською технологією» некоректно. Адже винайшли «сендвічі» американці. Вони ж поліпшили конструкцію SIP та вдосконалили технологію будівництва:

  1. У 1935 році американські інженери винайшли «сендвічі», спроектували і збудували з них каркасні конструкції.
  2. Через 2 роки в США реалізували програму з будівництва доступного житла для середнього класу. Архітектор Ф. Райт запропонував використовувати для будівництва недорогих малоповерхових житлових будинків sip плити. Він розробив проекти, завдяки яким вдалося знизити ціну каркасних будинків і скоротити терміни будівництва.
  3. У 1937 році з «сендвічів» звели навчальний корпус університету у місті Медісон (штат Вісконсін). Він експлуатувався без капітального ремонту до 1998 року. Об’єкт демонтували у процесі реалізації проекту з благоустрою та облагородження території університету.
  4. З 1937 до 1951 року методика будівництва споруд з СІП не змінилася. Експериментували тільки з теплоізоляцією.

Інженери 15 років тестували будинки з «сендвічів». У результаті їм вдалося поліпшити теплоізоляційні характеристики СІП, знизити вартість каркасних будинків.

Удосконалення СІП панелей

У 1951 році інженери компанії «BASF» (найбільший у світі хімічний концерн з Німеччини) винайшли EPS (Expanded Polystyrene). Це унікальний за своїми властивостями газонаповнений матеріал — ПСБ (пінополістирол суспензійний, безпресовий).

Коефіцієнт теплопровідності EPS у рази вище, ніж у інших ізоляційних матеріалів. Тому ПСБ почали використовувати у якості утеплювача при виробництві SIP панелей.

Проект експериментального будинку з СІП панелей з утеплювачем з ПСБ розробив архітектор О. Б. Доу — учень і послідовник Ф. Райта. Його звели у 1952 році в штаті Мічиган. Ця будівля вважається першою каркасної конструкцією з панелей з ПСБ, схожих за характеристиками з сучасними SIP.

У 1982 році компанія «Едісон» почала використовувати при виробництві «сендвічів» замість листів фанери OSB (орієнтовано-стружкові плити).

Каркасні будинки з OSB плит в Україні

В Україні порівняно нещодавно почали будувати будинки за канадською технологією з sip панелей. Але унікальні за характеристиками і доступні за ціною «сендвічі» з ОСБ швидко завоювали ринок. Тільки у Києві є декілька десятків компаній, що займаються виготовленням OSB плит.

Їх виробляють на комп’ютеризованих та автоматизованих лініях. Це гарантує дотримання вимог технології і точність при виготовленні OSB плит. Автоматизація систем і процесів дозволила скоротити терміни виробництва, знизити вартість «сендвічів» і ціну будинків з СІП панелей.

Більше цікавих текстів по темі будівництва можна знайти на головній сторінці сайту.

2 коментарі

  1. Так, по всьому світі люди будують енергоефективні каркасні будинки з сіп панелей. Але ця технологія, попри всі її переваги, не скоро стане суперпопулярною в Україні. У звичайних людей немає грошей на будівництво. Поки ми “доростемо” фінансово, американці чи канадці (неважливо), винайдуть щось нове, ще якісніше і ефективніше.

  2. Можливо. Але це не означає, що не потрібно покращувати житлові умови, будуючи гарні, єнергоефективні, доступні за ціною каркасні будинки з СІП панелей. Ми варті, щоб жити у комфорті.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *