Монолітна плита чи стрічковий фундамент: яка підстава для будинку краще

Який фундамент краще: стрічковий чи монолітна фундаментна плита

При плануванні будівництва будь-якої будівлі потрібно заздалегідь визначитися, на яку основу вона буде встановлюватися. Тому розберемося, який фундамент краще: стрічковий чи монолітна плита. Розглянемо особливості кожного типу, чим вони відрізняються між собою, для яких земельних ділянок підходять, а також який з них дешевше. Ознайомимося з термінами експлуатації кожного з них, від чого вони залежать, дамо поради щодо вибору між стрічковою основою і монолітною фундаментною плитою.

Стрічковий фундамент — надійна основа для будівництва житлового будинку

Стрічковий фундамент: види і переваги

Стрічковий фундамент — це опора, на якій буде стояти будівля. Він міцний і довговічний, але для його встановлення потрібно дотримуватися певних умов. Деякі будівельники роблять фундамент занадто великим і надмірно підвищують міцність, а це збільшує його вартість.

Але для якісної опори і зменшення витрат потрібно зробити розрахунок щільності землі, її складу і глибини залягання грунтових вод. Якщо знати ці параметри, то висота «стрічки» може не перевищувати 30 см, ширина — 40 см, а глибина, на яку вона закопана — 45-55 см.

Розміри стрічкового фундаменту залежать від грунту і будинку, який на нього буде встановлено. Невеликим спорудам не потрібні занадто широкі підстави. Якщо грунт м’який і просяде під вагою будинку, то він може нахилитися, в стінах утворяться тріщини або конструкція розвалиться.

Просідання фундаменту і грунту під будинком

Зміна кута нахилу будинку може статися при спученні грунту через воду, яка в зимовий час замерзне. Найчастіше, це відбувається, якщо в грунті багато глини. Вона не пропускає воду і може накопичувати її в основі стрічкового фундаменту. Коли вода розшириться від низької температури, то рівень споруди може змінитися нерівномірно в різних місцях.

Для того, щоб уникнути спучування, рекомендується опустити стрічковий фундамент нижче рівня промерзання землі. Це запобіжить перекосу споруди, але на бічні стінки буде діяти додатковий тиск. Щоб уникнути бічних навантажень опори не заглиблюють більше, ніж на 1.5 м. Якщо будинок житловий і буде прогріватися, то грунт не промерзне на таку глибину.

Корисна порада! Захистити стрічковий фундамент можна за допомогою піску. З нього робляться засипки, які виконують функцію дренажу, а також пом’якшують наслідки пучення.

Монолітна фундаментна плита чи стрічка?

Обираючи між монолітною фундаментною плитою або стрічковою підставою потрібно керуватися:

 • особливостями ґрунту;
 • кліматичними умовами на місці забудови;
 • вимогами до облаштування того чи іншого типу основи споруди.

Головний недолік «стрічки» — для облаштування потрібно проводити дуже багато земельних робіт, а на м’яких грунтах такий фундамент потребує додаткових витрат.

Викопана під стрічковий фундамент траншея

Тому для м’якого грунту частіше використовується монолітна плита, бо вона менше схильна до навантажень через велику площу розподілу ваги. Також для «стрічки» потрібно проводити аналіз геологічних умов, після закінчення яких можна приступати до закладки.

Спочатку потрібно зробити розмітку майбутньої будови, щоб по ній вирити траншеї. Розкопки можна робити вручну. Це дешевше, ніж при використанні спеціальної техніки, наприклад, екскаватора. Але якщо потрібно прискорити процес або в грунті багато породи, то краще витратити додаткові кошти на техніку. Також це допоможе уникнути травм, якщо монолітну фундаментну плиту потрібно заглиблювати.

Для створення фундаменту на стрічковій основі не потрібні професійні навички, а сама конструкція проста. Тому в процесі будівництва знижується ризик зробити щось неправильно або у майбутньому зруйнувати будівлю, яка буде встановлена на цю підставу.

Фундамент під будинок: викопування траншеї

Типи стрічкового фундаменту

Стрічкові фундаменти можна розділити по глибині залягання:

 • Незаглиблений. Він зустрічається досить рідко, бо подібна конструкція передбачає, що майже вся основа буде знаходиться на поверхні. Найчастіше такі підстави облаштовуються в місця, де грунт дуже щільний і сухий.
 • Малозаглиблений — це найпоширеніший варіант стрічкового фундаменту. Його застосовують на грунтах, які мають стійкість до пучення. Підходить для спорудження невеликих малоповерхових житлових будинків.
 • Заглиблений стрічковий фундамент — це найміцніший і довговічний вид опори під будинок. Для його облаштування потрібно багато коштів і матеріалів, а також часу.

Також стрічкові фундаменти можна розділити за конструктивними особливостям:

 • Монолітний — це найміцніший вид — суцільна залізобетонна конструкція. Він має стійкість до пучення грунту і витримує велику вагу. Для побудови такого стрічкового фундаменту необхідно багато часу через те, що його потрібно «витримати» для набору міцності. Це може зайняти 1 місяць.
Монолітний фундамент з залізобетону
 • Збірний стрічковий фундамент будується із залізобетонних блоків, цегли або каменю. Така конструкція підходить тільки для грунтів, стійких до пучення, а також що не змінюються під тиском і температурою. Від розміру деталей для зборки залежить стійкість опори до пучення. Збірні підстави популярні завдяки швидкості монтажу.
 • Комбінований — найскладніший тип, тому що для його облаштування потрібна спеціальна техніка. Прикладом такої конструкції є фундамент з «стрічки» і паль. Його облаштовують на грунтах з низькою щільністю або у заболоченій місцевості. Палі тримають основу на твердих шарах грунту, а «стрічка» розподіляє навантаження від споруди.

Залежно від грунту відрізняється і підошва під стрічковим фундаментом, на якій він буде стояти. Вона може бути з піску, цегли, бетонних блоків чи буту (шматків доломіту, вапняку чи піщанику), який можна комбінувати з бетоном.

Стрічковий фундамент з бетону, піщанику, вапняку або доломіту: схема

Найкраще стрічкові фундаменти підходять для щільних і сухих ґрунтів, рівень грунтових вод яких знаходиться на достатній глибині. Якщо грунт не відповідає таким умовам, то доведеться збільшувати розмір засипки і підошви чи робити дренажні системи. Однією з важливих особливостей, якою відрізняється «стрічка» від монолітної фундаментної плити є можливість зробити підвальне приміщення.

Переваги та різновиди монолітних плит

Розглянемо монолітний фундамент, переваги і недоліки цього типу, а також чим він відрізняється від стрічкового. Головна особливість такої підстави полягає в тому, що вона стійка до різних змін у грунті, наприклад, пучення. Це забезпечує монолітній фундаментній плиті високу надійність на м’яких грунтах.

Одним з плюсів моноліту є розподіл ваги по всій площі конструкції, що дозволяє будівлі просідати в землю менше і рівномірніше. При зрушеннях грунту вся конструкція трохи «пливе» по поверхні. Це дає додатковий захист від сейсмічної активності, тому що будинок просто з’їде, а ймовірність того, що монолітна фундаментна плита при цьому зламається набагато менше.

Як і при стрічковій підставі, монолітна плита робиться з залізобетону, а її товщина не повинна бути менше 25-30 см для безпечної міцності. Найчастіше заливка плити відбувається по верствам, яким дають підсохнути. Після цього монолітній фундаментній плиті дається час на набір міцності і її сушать на протязі 25-30 днів.

Для міцності монолітну фундаменту плиту сушать 25-30 днів

Для встановлення монолітної фундаментної плити не потрібно розривати траншеї, але необхідно проводити підготовчі роботи для поліпшення якості. Незалежно від того стрічкова чи плитна основа обрана під будівництво, доведеться зняти шар грунту. У «стрічки» риється траншея, а біля плити потрібно зробити котлован.

Найчастіше знімається верхній шар гумусу, після чого майданчик вирівнюється. На підготовлену поверхню потрібно насипати шар дренажу (з щебеню чи аналогічного матеріалу) і піску (для зменшення наслідків спучування).

По закінченню підготовки слід покласти шар гідроізоляції поверх піску і зробити опалубку, в яку і буде заливатися бетон. Перед цим рекомендується підкласти під фундамент теплоізоляцію у вигляді екструдованого пінополістиролу. Це допоможе зменшити відтік тепла в землю.

Фундамент у вигляді монолітної плити, переваги і недоліки якого є визначальним фактором при виборі його в якості основи, рідко використовується замість стрічки. Але іноді геологічні умови не дозволяють вибрати інший тип підстави.

Облаштування фундаменту у вигляді монолітної плити: схема

Одним з недоліків плитної підстави є тривалість спорудження. Кожен шар повинен просихати деякий час, а готова плита — близько місяця. Тому весь процес облаштування займе багато часу. Але це можна вважати і перевагою, тому що не потрібно облаштовувати перекриття для першого поверху.

При підготовці до заливання потрібно ретельно вирівнювати ділянку. Для цього рекомендується використовувати спеціальну будівельну техніку. Головним недоліком монолітної плити є складність облаштування підвалу. Зробити його можна тільки в тому випадку, якщо плита буде виступати в ролі основи цокольного поверху.

Існує кілька різновидів монолітних фундаментних плит, вони відрізняються за формою або типом збірки:

 • Збірна монолітна плита — облаштовується з готових блоків із залізобетону, які укладаються в котлован з дренажем, піском і утеплювачем. Головна перевага такої конструкції — швидка збірка.
 • Монолітна плита — це більш міцний варіант підстави, який складається з бетону і арматури в котлованах.

За типом конструкції можна виділити такі види монолітних плит:

 • Суцільна — призначена для невеликих і легких будівель.
 • Ребриста — має на своїй поверхні ребра жорсткості, які призначені для закріплення конструкції на одному місці без можливості зсуву. Також вони допомагають краще розподіляти масу по поверхні грунту.
 • Коробка — це конструкція, яка дозволяє зробити цокольний поверх під будинком.

Найчастіше монолітна фундаментна плита є альтернативою підставі з паль, якщо немає можливості пригнати на місце будівництва спеціальну техніку. Іноді плити використовуються в комбінації з палями, якщо щільний грунт занадто глибоко, а їх довжини не вистачає.

Плитна підстава — малозаглиблена основа. Вона знаходиться над рівнем промерзання грунту. ЇЇ заглиблюють на 30-50 см.

Малозаглиблена основа будинку — плитний фундамент

Термін служби фундаментів

Термін служби стрічкового або плитного фундаменту залежить від технології будівництва, а також кліматичних та геологічних умов. Наприклад, деякі будівельники стверджують, що плита може простояти 100 років. Але будівельні фірми дають гарантію тільки на 15-30 років. Точні дані поки складно визначити, тому що сама технологія будівництва плити з’явилася відносно недавно.

Для «стрічки» терміни служби визначити трохи простіше. Наприклад, основа з цегли прослужить від 25 до 55 років, з бетонних блоків — від 45 до 80, а монолітна стрічкова підстава може прослужити до 140-150 років. Всі ці терміни також залежать від сумління підрядників, тому що важливу роль відіграє якість матеріалів.

Тріщинау неякісному стрічковому фундаменті

Поради щодо вибору між двома видами фундаменту

На питання, який фундамент дешевше — стрічковий або монолітна плита, підрядники відповідають, що дешевше стрічковий. Але в деяких умовах його неможливо зробити чи вартість буде невиправдано високою. Тому деколи і плита може бути зручнішою і дешевшою.

Важливо розуміти, що питання вибору кращого типу фундаменту може виникнути тільки в тому випадку, якщо є можливість побудови обох варіантів. Тому краще проконсультуватися у фахівців. Але якщо важливо заощадити кошти, то слід вибрати стрічковий фундамент. Також важливим критерієм при виборі є потреба в підвальному приміщенні. Тому потрібно врахувати, що при плитній підставі його зробити не можна.

Якщо говорити про те, який фундамент краще — плита чи стрічковий, то тут немає однозначної відповіді. Частіше за все потрібно спочатку провести геологічну розвідку. Вона покаже, наскільки добре підійде для обраної ділянки той чи інший тип основи. Плита може «плавати» по грунті, а в гарних умовах «стрічка» вийде дешевше, зручніше і більш довговічною.

Якщо потрібно побудувати легку будівлю на грунті, яка не дуже просідає, а грунтові води глибоко, то рекомендується вибрати стрічкову підставу. Вона встановлюється швидше ніж плита, та й при наявності спеціальної техніки для неї легше копати траншеї.

Всі роботи по закладці фундаменту рекомендується проводити в теплу пору року, наприклад, влітку — він швидше висохне. Взимку при низьких температурах бетон може розірвати при висиханні замерзлою рідиною. Але деякі види фундаменту, наприклад, збірну монолітну плиту можна спробувати встановити і взимку, якщо в цьому є гостра необхідність.

Збірну монолітну фундаментну плиту можна облаштовувати і взимку

Розрахунок вартості для 1 м2 монолітної плити складно зробити з високою точністю, тому що на ціну впливає багато факторів, наприклад:

 • стан грунту;
 • наявність утеплювача;
 • вартість матеріалів;
 • товщина самого фундаменту.

Імовірно, 1 м2 буде коштувати від 600 до 1000 грн, але ці значення не точні. На вартість впливає складність і дальність доставки матеріалів, а також стан самої ділянки для будівництва. Найчастіше розрахункова вартість плитного фундаменту в 1,5-2 рази вище, ніж стрічкового.

Якщо погодні умови призводять до частого і сильному пучення грунту при зниженні температури, то краще вибирати плитний фундамент, тому що він більш стійкий до зрушень грунту.

Коротко про головне

Стрічковий фундамент будується швидше, його конструкція простіше, ніж у плитного, вартість значно нижче. Такий вибір підійде для тих, хто не має великого досвіду в будівництві.

Плитна підстава — це кращий вибір при нестабільній сейсмічній активності і несприятливих геологічних умовах. Завдяки «плаваючій» основі зменшується ймовірність руйнування підстави споруди.

Термін служби фундаменту безпосередньо залежить від погодних і геологічних умов, а також від матеріалів і технології будівництва.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *