Очищення води в будинку чи квартирі: як вибрати фільтр

Як вибрати фільтр для очищення води в квартирі чи приватному будинку

Всім відомо, що вода з-під крана не придатна для пиття, оскільки вона не відповідає необхідним вимогам і нормам. Щоб вирішити цю проблему, споживачі її кип’ятять, відстоюють, механічно фільтрують. Але жоден з цих способів не є ефективним. Наприклад, кип’ятіння води сприяє утворенню карбонату кальцію — нерозчинного з’єднання у вигляді осаду на дні чайника.

Щоб отримати якісну воду, у багатоквартирних будинках зазвичай встановлюють системи очищення води, здатні фільтрувати великі об’єми. А для домашнього використання оптимальними є побутові фільтри для води. Як їх обрати — читайте далі.

Зміст:

Як правильно вибрати фільтр для води і не витратити гроші даремно

Для цього необхідно володіти інформацією про переваги і недоліки кожної моделі. Ви можете зустріти такі різновиди фільтрів:

 • проточні настільні;
 • фільтри типу глечиків;
 • системи зворотного осмосу;
 • проточні під раковини;
 • ультрафільтри.

Безумовно, радує те, що в сучасному світі є величезний асортимент приладів. У будь-якому супермаркеті можна побачити всілякі вироби, гучна реклама яких обіцяє вам очищення води до 99%!

На ринку конкурують більше двох десятків компаній з аналогічними пропозиціями.

Великий асортимент водоочисних пристроїв, представлених в ЗМІ, часто ускладнює споживачеві завдання по вибору потрібного для нього варіанта.

Що потрібно знати, щоб вибрати якісний фільтр для води

Вибір фільтру для якісного очищення води в будинку чи квартирі

Для того щоб визначитися з вибором фільтра для води, необхідно володіти інформацією:

 • Про походження водопровідної води (зі свердловини, колодязя), а також про забруднюючі речовини, від яких її слід очистити. Для цього необхідно провести відповідний аналіз. Таке дослідження дозволить визначити, які саме шкідливі речовини містяться у воді і в якій кількості. Це допоможе вам зробити вибір на користь того чи іншого фільтра.
 • Скільки чистої води вам буде потрібно протягом дня, години. Виходячи з цього, ви визначитися з типом фільтра: глечик, система під мийку чи очисний пристрій, що розміщується в технічному приміщенні будинку.
 • Де саме ви плануєте розмістити фільтр: на поверхні столу, під мийкою або в іншому місці.
 • Про ступінь складності монтажу і обслуговування водоочисного пристрою.
 • Про вартість фільтра — з урахуванням того, що вам доведеться періодично міняти його компоненти та витратні матеріали.

Давайте докладніше зупинимося на перевагах і недоліках різновидів водоочисних пристроїв.

Що вибрати: фільтр-глечик чи насадку на кран

Фільтр-глечик для якісного очищення питної води

Якщо ви не маєте достатньо коштів, щоб обладнати кухню настільним пристроєм або водоочисною системою під раковину, слід віддати перевагу фільтру-глечику для очищення води. Як він функціонує?

Принцип роботи такого пристрою досить простий: залита в ємність вода переливається в іншу посудину. Протягом цього процесу вона проходить крізь фільтруючий компонент. Обсяг очищеної води залежить від розміру глечика (як правило, 1, 2-2,3 літра).

У сучасних моделей є спеціальні носики, що забезпечують зручне переливання очищеної води в чашку чи чайник, а також фліпи, які дозволяють не знімати кришки в процесі експлуатації виробів. Але фільтри-глечики не вирізняються швидкістю процесу — для очищення води в середньому потрібно 3-10 хвилин.

Варто звернути увагу на те, що кожна з таких моделей досить дорога в обслуговуванні. Вам необхідно регулярно міняти фільтруючий елемент з активованим вугіллям, іонами срібла чи іншими компонентами. Ресурс одного картриджа для очищення — близько 300 літрів води. Відповідно, вам доведеться досить часто купувати новий.

Такий фільтр для води можна вибрати для квартири, де проживає сім’я, що складається з двох-трьох осіб, а також для невеликого колективу в офісі. Цей пристрій усуває такі шкідливі речовини, як пестициди, хлор, механічні забруднення, а також видаляє іржу і неприємний запах.

Переваги фільтра-глечика для води

Основна перевага цієї моделі — відсутність потреби підключати пристрій до водопроводу. Отже, такий фільтр для води можна вибрати для дачі чи відпочинку. Він легкий в експлуатації, його може використовувати навіть дитина.

Недоліки

Недоліком є більш низький ступінь очищення в порівнянні з іншими фільтрами, які вимагають підключення до водопроводу. Максимальний обсяг чистої води за один раз — трохи більше двох літрів.

Як вибрати проточний фільтр для води

Проточний фільтр для води — насадка на кран

Насадка на кран — недорогий і компактний очисний пристрій. Її застосовують тоді, коли необхідно заощадити вільну площу на кухні. Такий фільтр встановлюють безпосередньо на водопровідний кран.

Основною перевагою такої насадки є мобільність — її легко взяти з собою або прибрати на полицю. До того ж вона коштує недорого і проста в експлуатації.

Але, на жаль, недоліків у даної моделі значно більше — починаючи від невисокого ступеня очищення і невеликого ресурсу (в порівнянні з іншими пристроями) до низької продуктивності (до 0,2 літрів за хвилину).

Таку насадку можна використовувати, щоб отримати невеликий об’єм очищеної води. Але навіть в своєму сегменті економічних і компактних фільтрів вона поступається звичайному глечику по зручності в експлуатації.

Який фільтр для води вибрати — під мийку чи настільний

Фільтр для води під мийку: вибір, характеристики і переваги

Якщо ви шукаєте по-справжньому якісне водоочисне обладнання, тоді оптимальний варіант — стаціонарний фільтр для води.

Такий пристрій підключають безпосередньо до труби і закріплюють під раковиною. Очищена вода проходить до спеціального крану, що встановлюється на мийці.

Дані пристрої характеризуються солідним розміром і найбільшим ресурсом (від 6 до 10 тисяч літрів), хорошою продуктивністю (до трьох літрів в хвилину). Це дозволяє отримати максимальну кількість очищеної води. Таким чином, ми бачимо, що такі моделі мають безліч переваг.

Стаціонарні фільтри для питної води зі спеціальними кранами вирізняються високою ціною. Це єдиний недолік. Але якщо вирахувати вартість одного літра, то ці моделі — економічно вигідні.

Характеристики і переваги настільних фільтрів для води

Настільні фільтри для води: характеристики і переваги

Настільний фільтр для води характеризується великим ресурсом в порівнянні з глечиком і зручністю в експлуатації. Як правило, ємність такого пристрою має циліндричну форму, до якої приєднується кран. Проточний настільний фільтр підключають за допомогою адаптера і встановлюють поруч з раковиною.

Цей пристрій підходить для кухні будь-якого розміру, оскільки він оснащений набором перехідників. Ресурс картриджа — від 1000 до 2000 літрів води. Такі фільтри можуть відрізнятися за ступенем очищення. Цей фактор залежить від виробника пристрою. Ви можете без сумнівів вибрати в квартиру такий фільтр для очищення води.

Робочий елемент, як правило, представлений активованим вугіллям або поліпропіленовим волокном. Деякі виробники в цілях поліпшення якості води додають іони срібла та інші компоненти для посилення очищення.

Настільний фільтр очищає воду від механічного забруднення, хлору, нерозчинних з’єднань і ін.

Таке сучасне обладнання забезпечує пом’якшення води, зниження її мінералізації і корекцію вмісту таких елементів, як радіонукліди, залізо і важкі метали. Ще одна перевага настільного фільтра — він легкий в експлуатації і монтажі.

Для того щоб підключити пристрій, необхідно під’єднати його до крану. Такі фільтри для води вирізняються хорошою продуктивністю і високим ступенем очищення. Недоліком є ​​їх громіздкість. Вони вимагають окремого місця біля раковини на кухні.

Ультрафільтри і фільтри для води зворотного осмосу — як не помилитися з вибором

Фільтр зворотного осмосу для очищення питної води

Фільтр зворотного осмосу користується величезною популярністю. Попередньо заміряйте тиск води в системі водопостачання. Показник повинен бути не менше 2,8 атмосфер. В іншому випадку устаткування не буде функціонувати належним чином.

Водоочисну систему встановлюють і під раковину. Фільтри для води можуть комплектуватися накопичувальними баками, ємність яких варіюється від 8 до 12 літрів. Їх наявність бажана, оскільки вони використовуються для збору чистої води.

Така водоочисна система усуває не тільки хлор і пестициди, а й мінеральні і бактеріальні забруднення. Саме тому очищену таким чином воду за властивостями можна прирівняти до талої. Більш того, на бойлері, чайнику, пральній машині та іншій побутовій техніці не залишається ніяких слідів накипу.

Ресурс картриджа фільтра зворотного осмосу досить великий. Відповідно, вартість одного літра очищеної води помітно нижче в порівнянні з іншими пристроями. Сучасні системи додатково оснащують біокерамічними картриджами і мінералізаторами. Перші сприятливо діють на метаболізм і імунітет людини. Мінералізатори призначені для збагачення води різними корисними мікроелементами, такими як кальцій, калій, натрій та ін. В результаті ви отримуєте не просто очищену, а мінеральну воду. Фільтри зворотного осмосу оснащені двома ручками. Це є додатковою перевагою моделей.

Недоліки фільтрів зворотного осмосу:

 • Великі габарити систем.
 • Висока ціна.
 • Додаткові витрати і збільшення вартості в силу того, що системи функціонують при перевищенні порогу тиску на мембрану, а це в свою чергу змушує встановлювати помпи.
 • Невисока продуктивність. Саме тому деякі фільтри оснащують баками для зберігання очищеної води.
 • Неекономність в експлуатації: в процесі промивання мембран велика частина води йде в каналізацію (від двох до десяти літрів на один літр очищеної).

Системи зворотного осмосу оснащені постфільтрами для усунення неприємних запахів і поліпшення смакових якостей води. Робочі елементи пристроїв представлені гранульованим або порошкоподібним активованим вугіллям, яке знаходиться в полімерному корпусі.

Фітинги для підключення можуть розташовуватися по-різному. Це залежить від особливостей систем і від того, до яких пристроїв будуть приєднані фільтри. Після того як вода проходить через мембрани, з неї видаляються корисні речовини. Щоб їх частково відновити, застосовують мінералізатори.

Активний елемент системи ультрафільтрації представлений пористою мембраною, що складається з трубчастого композиту. Її мета — затримати шкідливі речовини і зберегти природній мінеральний склад води.

Мікропориста мембрана — надійний фільтр. Діаметр її отворів у 20 разів менше розміру будь-якого вірусу і майже в 300 разів менше діаметра бактерій.

Якій системі віддати перевагу — зворотному осмосу чи ультрафільтрації

Вибір напряму залежить від вашої фінансової спроможності. Обидва варіанти оптимально підходять для очищення води. Але ультрафільтри, незважаючи на схожість принципу роботи, обійдуться дорожче.

Як вибрати фільтр для води в приватний будинок

Очищення води в будинку: як вибрати фільтр

Власники приватних будинків, як правило, отримують питну воду з артезіанських свердловин або колодязів. Зазвичай в ній міститься пісок або мул. Вона може бути наповнена різними бактеріями, пестицидами та токсичними речовинами.

Мінеральний склад цієї води не відповідає санітарним вимогам, оскільки в ній міститься дуже велика кількість таких речовин, як залізо, фтор, кальцій, магній. У великій концентрації ці елементи шкодять здоров’ю людей і побутовій техніці, утворюючи наліт на бойлерах, пральних і посудомийних машинах, що є однією з причин їх поломок.

Отже, який фільтр для води вибрати для будинку? Щоб відповісти на це питання, варто звернутися у відповідну лабораторію і зробити попередній аналіз складу води.

Дослідження покаже, чи відповідає вона заявленим санітарним нормам і яка кількість механічних забруднень і інших шкідливих речовин в ній міститься. За результатами отриманих даних ви зможете підібрати водоочисну систему, максимально ефективну саме у вашому випадку.

Склад води в приватних будинках вирізняється:

 • Високою жорсткістю (надмірною кількістю магнію і кальцію).
 • Механічними забрудненнями — мулом і піском.
 • Високим вмістом заліза.
 • Бактеріальним забрудненням.
 • Наявністю промислових елементів — в тому випадку, коли будинок розташований поблизу з трасою або заводом.
Система очищення води у приватному будинку

Важливо розуміти, що очищення води в приватному будинку — складний і багатоступеневий процес, він складається з:

 • механічного очищення (видалення грубих забруднень);
 • електрохімічної фільтрації (видалення розчинених мінералів і заліза);
 • біологічного очищення, яке знищує мікроорганізми;
 • каталітичного освітлення, що скасовує замутнення води;
 • сорбційної очистки — видалення нафтопродуктів і інших речовин.

Грубе очищення

Даний тип фільтрів комплектується сітками, що затримують частинки піску, мулу, а також інші механічні забруднення.

Аерація

Завдяки аерації видаляються такі елементи, як залізо, марганець і сірководень. Вода також насичується киснем, який при взаємодії з залізом сприяє його окисленню.

Знезалізнення

Наявність заліза в складі води можна помітити одразу ж — по характерному іржавому кольору і відповідному осадку. В даному випадку для очищення використовують фільтри, дії яких засновані на окисленні. Потім залізо випадає в осад і піддається фільтрації.

Пом’якшення

Зазвичай для цієї мети використовують спеціальні фільтри для жорсткої води, що містять іонообмінну смолу. В процесі очищення іони кальцію і магнію замінюються на іони натрію, що знаходяться в наповнювачах пристроїв. Завдяки системам зворотного осмосу вода пом’якшується, потім проходить крізь найтонші мембрани і очищується від різних шкідливих речовин.

Тонка очистка

У колодязях часто містяться такі токсини і шкідливі домішки, як нітрати, важкі метали та інше. Фільтри для води грубої очистки тут безсилі, тому необхідно встановлювати спеціальне обладнання. Такі пристрої оснащені дрібновічковими мембранами, сорбентним засипанням, полімерними наповнювачами і іншими елементами.

Знезараження

Знезараження: біологічне очищення води

З шкідливими мікроорганізмами борються УФ-фільтри. Обробка ультрафіолетом не є небезпечною для здоров’я і не псує смакових якостей води, на відміну від хлору.

Виділяють реагентну та безреагентну фільтрацію.

Реагентна система очищення здійснюється за допомогою спеціальних речовин-окислювачів, що вступають в реакцію з шкідливими мікроелементами, в тому числі і з залізом. Ці фільтри недорогі, проте вимагають вкладень в обслуговування, щоб зберегти належний ефект. Відмінно очищають воду для господарських потреб, але не для пиття.

Безреагентна система фільтрації в приватному будинку є більш сучасною. Відповідно, вона дорожча. Також в процесі експлуатації будуть потрібні повітряний компресор і аераційна колона. Проте ви уникнете додаткових витрат на обслуговування пристрою. Тому така система вигідніше реагентної в довгостроковій перспективі. Подібні фільтри для води застосовують для отримання води не тільки для господарсько-побутових потреб, а й для пиття.

Правильно підібрана система фільтрації очистить воду будь-якої якості, навіть дуже забруднену. Найголовніше — проведіть відповідне дослідження, щоб визначити її склад, і виберіть оптимальний пристрій.

Як вибрати хороший фільтр для води

Для того щоб підібрати оптимальний для вас варіант, потрібно спочатку визначитися з типом обладнання. Зверніть увагу на загальні рекомендації, які стануть в нагоді, коли ви будете обирати водоочисну систему.

Всі фільтри для води, що функціонують за аналогічним принципом, не мають кардинальних відмінностей. Їх ціна визначається виробником (брендом, торговельною маркою), якістю використовуваних матеріалів і дрібних елементів (наприклад, фітингів і т. д.).

Матеріали виготовлення, комплектація

Матеріали виготовлення, вартість та комплектація фільтрів для води

Коли ви будете вибирати фільтр для води, обов’язково зверніть увагу на корпус виробу, якість матеріалу і його зовнішнє оформлення. Колба повинна бути правильної геометричної форми, без щілин на стиках і будь-яких інших дефектів.

Рекомендується віддавати перевагу моделям, виконаним з тонкого, але разом з тим важкого пластика. Якщо матеріал, з якого виготовлений корпус виробу, має шарувату і пухку структуру, то висока ймовірність того, що використовувана сировина було вторинною.

Якщо корпус виробу оснащений подвійним гумовим ущільненням, це свідчить про його якість. Така водоочисна система витримає великі навантаження, отже, її термін служби буде досить довгим.

Обов’язково зверніть увагу на стан фітингів, які призначені для з’єднання гнучких трубок. Навіть професіонал не зможе візуально оцінити їх міцність і герметичність. Проте їх зовнішній вигляд дозволить вам зробити висновки про якість їх виготовлення.

Кран фільтра для води ви будете використовувати щодня, тому на нього варто звернути особливу увагу. У дорогої водоочисної системи він оснащений керамічним ущільненням і поворотною рукояткою. У дешевих виробах замість цього використовують пластиковий важіль. Він часто ламається. Запасні деталі не входять в комплект фільтра. З цієї причини потрібно замінювати кран цілком.

Необхідно дотримуватися правил догляду за водоочисною системою. Тільки завдяки плановій і правильній заміні елементів фільтра може бути гарантовано безперебійне функціонування пристрою.

Результат аналізу води — один з головних критеріїв вибору фільтра

Аналіз води на забруднення

Якість води після фільтрації визначається специфікою забруднення. Тому перед покупкою системи очищення води необхідно здійснити комплексне дослідження складу води. Аналіз проводять незалежно від того, з якого джерела узятий зразок: колодязя, артезіанської свердловини і т. д. Тільки після того як ви отримаєте результат дослідження, в якому вказано точний склад води, ви можете обирати фільтр і його компоненти.

Варто звернути увагу ще на один нюанс — температуру води, яку плануєте очищувати. Як правило, верхня межа температури таких систем — 35-40°С. Отже, якщо необхідно очищати гарячу воду, вам доведеться шукати фільтр, даний показник якого становить як мінімум 95°С.

Максимальна продуктивність

Продуктивність водоочисної системи визначається її здатністю пропускати і фільтрувати певний обсяг води за одну хвилину. Найменший показник продуктивності у систем зворотного осмосу. Ця особливість пояснюється тим, що проходження води через мембрану забирає досить багато часу. І щоб позбавити споживачів від тривалого очікування, даний пристрій комплектується розширювальним бачком, в якому зберігається вже очищена ​​вода.

Невеликою продуктивністю вирізняються і моделі типу глечика. Перед тим як вибрати фільтр для води, необхідно визначити, як часто ви плануєте його використовувати.

Ресурс фільтруючого модуля

Практично кожна очисна система оснащена фільтруючим модулем, розрахованим на певний об’єм води. Після того як його ресурс вичерпається, елемент доведеться замінити. Перш ніж вибрати фільтр для води, вам слід підрахувати об’єм використовуваної протягом дня води. Виходячи з отриманих даних ви можете визначити варіант, що підходить саме вам.

Слід зазначити, що в пристроях з багатоступеневою водоочисною системою кожен картридж відрізняється своїми фільтруючими здібностями і ресурсом. Отже, їх потрібно буде замінювати поступово, а не всі одночасно.

Витратні матеріали, їх вартість та наявність у продажу

Фільтри для води: комплектуючі, картриджі та витратні матеріали

Перед тим як вибрати фільтр для води, необхідно довідатися про наявність змінних картриджів у продажу, а також про їх вартість. Досить часто можна зіткнутися з тим, що сама водоочисна система недорога, але вартість змінних картриджів до неї надмірно висока, і вам необхідно витрачати більшу суму грошей на обслуговування фільтра протягом всього терміну експлуатації.

Більш того, необхідно уточнити, чи можна придбати додаткові витратні матеріали в тому місті чи регіоні, в якому ви проживаєте. Деякі водоочисні системи досить рідко зустрічаються на ринку. Тому потрібно купувати картриджі до них про запас, що також вимагає додаткових вкладень.

Важливо. Коли ви будете вибирати фільтр для води, потрібно розуміти, що очистити її від хлору, розчиненої солі і заліза, пом’якшити і зробити інші необхідні процедури ви зможете тільки за допомогою системи, яка укомплектована елементами сорбційного та іонообмінного типу чи модулем, оснащеним зворотноосмотичною мембраною. Більш того, якісні фільтри мають кілька ступенів очищення і різні картриджі.

Висновки

Слід розуміти, що ви не зможете очистити воду від різних забруднень, використовуючи один і той же модуль. Пам’ятайте, що не існує універсальних фільтрів, які можуть видалити всі види забруднень одразу, і ніколи не вірте подібним обіцянкам виробників.

На ринку є велика кількість підприємств, що займаються розробкою водоочисних систем. Самостійно вибрати пристрій, не спираючись на допомогу кваліфікованого фахівця, досить проблематично. І ніколи не намагайтеся змонтувати фільтр для води своїми силами, навіть якщо ви детально ознайомилися з даною інформацією в інтернеті.

Зверніться в надійну організацію по встановленню водоочисних систем. Там вам нададуть повний спектр послуг — від консультації професіонала, дослідження складу води, підбору оптимального пристрою до його підключення. Також переконайтеся, що підприємство надає гарантію на устаткування та послуги і здійснює сервісне обслуговування фільтрів.

Більше матеріалів по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *