Чим краще накрити теплицю: склом, стільниковим полікарбонатом, поліетиленовою плівкою чи нетканим матеріалом

Чим краще накрити теплицю: поліетилен, стільниковий полікарбонат, неткані матеріали чи скло

Який матеріал накриття теплиці дійсно ефективний, а який — не дуже? Пропонуємо порівняти основні типи.

Поліетиленова плівка для теплиць

Переваги та недоліки накриття теплиці поліетиленовою плівкою

Поліетиленова плівка як засіб захисту городніх культур від холоду добре відома дачникам ще з радянських часів. Незважаючи на те, що вибір матеріалів для накриття парників і теплиць сьогодні досить широкий, поліетиленова плівка як і раніше не втратила своєї актуальності.

Світлопропускна здатність поліетиленової плівки для теплиць коливається в діапазоні 80-90%, що добре впливає на зростання овочевих культур. Деякі садівники вважають цей параметр недостатньо високим, проте це не так. Абсолютно прозорий матеріал підійде для зелені, але при цьому може нашкодити овочам: занадто багато світла погано позначається на зав’язці і розвитку плодів.

Подібний ефект від надлишку сонця негативно впливає на розвиток огірків, томатів і баштанних, плоди яких в результаті можуть недобрати у вазі.

Завдяки поліетиленовій плівці всередині теплиці завжди підтримується оптимальний рівень вологості. При цьому температура грунту на грядках вище, ніж зовні. Таким чином, створюється особливий мікроклімат, що сприяє швидкому дозріванню овочів та фруктів. Їм не страшні заморозки, сильний вітер, град або туман з перезволоженням.

Недоліки поліетиленової плівки

Основний недолік поліетиленової плівки — погана стійкість до механічних пошкоджень: її можна випадково проколоти, порвати або порізати. Рівень зносостійкості теж залишає бажати кращого. Найдешевші зразки матеріалу служать тільки один сезон, тому що опади і сонячні промені швидко позбавляють його еластичності. Через це поліетиленова плівка втрачає здатність протистояти заморозкам.

Стільниковий полікарбонат

Стільниковий полікарбонат для накриття теплиці

Завдяки своїй комірчастій структурі полікарбонат для теплиць має підвищену міцність і хороші теплозберігаючі властивості. На відміну від дешевої плівки з поліетилену, він:

 • стійкий до навантажень на розрив;
 • не пошкоджується від вітру і граду;
 • не боїться випадкових ударів.

Прозорість панелей — 86%. При цьому вони не втрачають своїх характеристик через вплив ультрафіолету, оскільки на їх лицьовій стороні нанесений спеціальний захисний шар.

Матеріал можна використовувати при будь-яких температурах в діапазоні від – 40 до + 120°C. Недарма термін служби стільникового полікарбонату становить не менше 15 років.

Яких-небудь серйозних недоліків, крім більш високої (в порівнянні з плівкою) ціни, у стільникового полікарбонату немає. Головне — правильно його підібрати і змонтувати.

Вибір стільникового полікарбонату для теплиці

При виборі стільникового полікарбонату, в першу чергу, необхідно враховувати загальну площу теплиці. Якщо вона не дуже велика (до 30 м2), купувати занадто товстий пластик ні до чого. В цьому випадку слід придивитися до панелей товщиною 6-8 мм. Для конструкцій площею до 20 м2 підійде більш тонкий полікарбонат— 4-6 мм. Вироби ж товщиною в 10 мм і вище застосовують для великих теплиць, від 40 м2.

Як вже говорилося, більшість панелей має захисне покриття від негативного впливу сонячних променів. У той же час деякі виробники з метою здешевлення своєї продукції нічим не захищають її від ультрафіолету. Тому при покупці полікарбонату для теплиці необхідно переконатися, що матеріал дійсно не боїться сонця.

Якісний полікарбонат відрізняється від підробленого:

 • Товщиною листа. Стандартний прозорий стільниковий полікарбонат для теплиць має товщину не менше 4 мм, а дешевий — 3-3,5 мм, про що продавці часто замовчують або обманюють покупців і видають такий полікарбонат за стандартний.
 • Товщиною внутрішніх перегородок і зовнішніх стінок, а отже, і вагою. Стандартний лист для теплиці довжиною 6 м повинен важити 10 кг.
 • Наявністю якісної захисної плівки.

Неткані матеріали

Переваги та недоліки нетканих матеріалів для накриття теплиці

Досить часто теплиці накривають плівкою з пропілену. Зовні вона схожа на багатошарову марлю з переплетених напівпрозорих ниток. Найвідоміші марки — Агріл, Лутрасил і Спанбонд. Їх виробляють в різних країнах, проте орієнтуватися слід не на виробника, а на товщину матеріалу і його призначення.

Так, білий і тонкий нетканканий матеріал щільністю 17 г/м2 захищає рослини від шкідників і невеликих заморозків (до – 20°C). Використовують його зазвичай без будь-якої жорсткої основи. Зате пропілен щільніше (30-60 г/м2) застосовують уже разом з каркасом на випадок морозів до – 60°C. У той же час товсте (60 г/м2) полотно чорного кольору оберігає висаджені культури від інтенсивного випаровування вологи і пригнічує ріст бур’янів.

Неткані матеріали відрізняються тим, що в дозованому обсязі пропускають повітря, воду і сонячне проміння. Наприклад, в літню спеку білий поліпропілен рятує насадження від перегріву, а чорний (у весняний період) — не дає їм переохолодитися.

На жаль, пропіленове волокно, так само як і поліетилен, недостатньо міцне, швидко зношується і рветься. Найчастіше його застосовують в якості мульчі, рідше — як повноцінне укриття на жорсткому каркасі.

Скло

Скло — матеріал для накриття теплиці

Теплиці зі скла традиційно використовують у всіх регіонах незалежно від географічного розташування та кліматичних особливостей. І це зрозуміло: скло як матеріал для захисту рослин від зовнішніх факторів має низку переваг. Серед них:

 • відмінні світлопропускні властивості;
 • хороші теплоізоляційні характеристики;
 • здатність витримувати значні снігові навантаження.

До того ж пошкоджену скляну стулку завжди можна швидко замінити.

Звичайно, є і дешевші способи побудувати парник. Однак якщо в сараї припадають пилом після ремонту старі вікна, то кращого застосування їм не знайти. Тим більше що використовувати їх для будівництва — гарний спосіб заощадити кошти.

Каркас найпростіше зібрати з дерева. Для цього не потрібно купувати спеціальне обладнання, тому що деревина обробляється дуже легко. Відповідно не виникне і проблем із з’єднанням елементів. Нестачі матеріалів теж бути не повинно, оскільки в господарстві завжди є якісь заготовки, які можуть стати в нагоді в роботі.

Не варто скидати старі віконні рами з рахунків. Вони значно заощадять сімейний бюджет, якщо з них збудувати каркас для теплиці. Також варто відзначити той факт, що старі рами виставляють на вулицю при заміні на нові вікна та їх можна забрати абсолютно безкоштовно.

Якщо потрібна довговічна конструкція, то має сенс замовити вже готовий скляний парник з каркасом з алюмінієвого профілю.

Поради:

 • При будівництві теплиць торці листа полікарбонату необхідно захищати від проникнення вологи спеціальними заглушками.
 • При різких температурних перепадах пластик може звузитися або розширитися. Якщо в процесі монтажу не врахувати дану обставину, матеріал з часом потріскається і перестане бути герметичним.

Проведіть в теплицю освітлення. Додаткове підсвічування сприяє розвитку рослин і гарантує щедрий майбутній врожай.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *