Будівництво басейну на дачі чи на подвір'ї будинку

Басейн на подвір’ї будинку чи дачі: вибір типу конструкції, будівництво і обслуговування

Багато власників заміських ділянок, дач і майбутніх власників приватних будинків планують побудувати на своїй ділянці не тільки житловий будинок, гараж і баню, але також і басейн. У цій статті ми розглянемо всі нюанси щодо вибору типу, етапів будівництва та експлуатації басейнів в заміських будинках.

Перед будівництвом басейну

Насамперед дайте собі відповідь на питання: «Навіщо вам потрібен басейн на ділянці?». Така конструкція коштує зовсім недешево, і який би тип басейну ви не встановили — великий чи маленький, відкритий або критий, витрати на його будівництво можуть і не окупитися зовсім.

Чудово, якщо ви робите це в першу чергу для себе. Якщо мета — продати будинок дорожче, майте на увазі, що багато покупців не беруть наявність басейну в будинку в розрахунок. Тому враховуйте це ще до того, як почнете розкопувати ділянку і проводити інші підготовчі роботи.

Після того, як ви виважено прийняли рішення побудувати басейн в приватному будинку, вам необхідно також визначитися з типом і конфігурацією майбутньої споруди.

Типи заміських басейнів

Компанії, які займаються виготовленням матеріалів для будівництва басейнів чи розробкою збірних конструкцій постійно вигадують щось нове. Але ми розглянемо найбільш поширені типи штучних водойм.

1. Бетонний плитковий

Бетонний басейн обкладений плиткою

Такий тип чаш дозволяє реалізувати будь-який, навіть найелегантніший дизайн.

2. Бетонний мозаїчний

Бетонний басейн з мозаїкою

Дозволить втілити в життя незвичайні дизайнерські рішення та форми чаш, наприклад, у вигляді овалів чи закругленого типу.

3. Бетонний плівковий

Бетонний басейн обкладений плівкою

Найдешевший варіант бетонного басейну. Колір плівки обирають за бажанням.

4. Композитний

Композитна чаша для бассейна

Доступна ціна, завдяки готовій формі. Є велика кількість варіантів форм і кольорів. До того ж композитні чаші зазвичай вимагають менше витрат хімії на очистку води.

5. Поліпропіленовий

Поліпропіленова чаша для басейну

Ще більш економний по вартості варіант. Будується швидко, буквально протягом 2-3 тижнів.

6. Збірно-розбірний

Збірно-розбірний басейн з палубою

Найдоступніше та найшвидше рішення. Встановлюється буквально за 1 день.

Далі вам потрібно обрати, яким типом води буде наповнюватися домашній басейн:

 • Солона вода. У цьому випадку буде потрібно встановити додатково електролізер. У такій воді вміст солей становить приблизно 4-6%. Завдяки присутності солей, буде менше витрат хімії для очищення води. Плюс солона вода корисніше для шкіри.
 • Прісна вода з дезінфікатом хлором. Доступне і ефективне рішення. І найбільш популярне серед власників заміських будинків.
 • Прісна вода з дезінфікатом киснем. У такій воді набагато нижча ймовірність виникнення алергічних реакцій шкіри і очей (тому що в ній майже немає хлору).
 • Прісна вода з дезінфікатом срібло + мідь. Перевага такого рішення в тому, що хлору в воді не буде взагалі. У приватних басейнах не потрібно контролювати інші параметри води крім pH.

Далі слід вибрати якими додатковими опціями буде оснащений ваш майбутній басейн.

Вибираємо зовнішній вигляд і дизайн басейну

Дизайн басейну не обмежується практично нічим. Він може бути будь-яким. Все залежить від фінансової спроможності та бажання власника.

1. Водоспади

Басейн на подвір'ї з водоспадом

Дають вражаючі можливості. Напір води може бути різним: від тихого потічка до інтенсивної гірської річки.

2. Вируючі фонтани і струмені води

Вони, як міні-гейзери, ставляться на мілководді прямо під променями сонця. Магічним чином діють на дітей, приковують до себе увагу і чудово виглядають в самих басейнах. Це недорога опція.

3. Дизайнерське підсвічування

Підсвічування бассейна на подвір'ї вночі

Індивідуально підібрані світлодіоди створюють ефект змішання кольорів для досягнення яскравої картини вашого нового місця для дозвілля. Є можливість змінювати послідовність і швидкість зміни кольорів, створюючи дивовижні цикли, якими ви точно здивуєте ваших близьких і гостей.

4. Водяна гірка

Завдяки додатковим гіркам і скатам ваш басейн перетвориться на справжнісінький аквапарк. Це маса позитивних емоцій і розвага для дітей та дорослих! Водні гірки є основним доповненням до будь-якого басейну і можуть бути різних розмірів.

5. Зона СПА з гідромасажем

Басейн для купання і відпочинку зі СПА та гідромасажем

СПА зони в басейнах бувають різних розмірів, форм, кольорів. У них можна відпочивати щоденно з сім’єю чи з друзями у вихідні. А гідромасаж допоможе розслабити м’язи і позбавить від болів в ногах і спині.

6. Протитік у басейні

Штучна течія у басейні з підсвічуванням

Заняття плаванням можливі і в порівняно невеликому басейні. Протитік створить штучну течію.

Як влаштований басейн?

Конструкції, розміри і форми басейнів в заміських будинках можуть бути різними: від невеликого об’єкта у дворі будинку до цілого спортивно-оздоровчого комплексу, аквапарку з масою розваг. Однак при цьому, всі вони функціонують за одним принципом, який полягає в поєднанні системи фільтрації і подачі хімічних речовин, для максимально швидкого очищення великого обсягу води.

Стандартний басейн обов’язково повинен мати 6 головних компонентів:

 1. Чашу.
 2. Фільтраційний насос.
 3. Водяні фільтри.
 4. Теплообмінник.
 5. Дозуючі насоси для подачі хімічних засобів.
 6. ПВХ, пластикові труби для з’єднання всіх попередніх елементів.

Основне завдання всієї системи полягає в підтримці постійної циркуляції води: з басейну вода йде в фільтри, потім вона підігрівається, далі проходить через систему подачі хімії і повертається назад. Таким чином, вода весь час проходить очистку від дрібних частинок і бактерій.

Які бувають види басейнів?

Для того щоб зробити вдалий вибір, потрібно визначитися з місцем будівництва чи встановлення майбутньої водойми для плавання і способом її спорудження. Важливо також розібратися, які бувають види басейнів для дач і будинків.

Збірні басейни (мобільні)

Збірна (мобільна) конструкція басейна

Збірні басейни — це гарна можливість для тих, хто хоче отримати таку споруду на ділянці без значних інвестицій часу і грошей на будівництво.

Збірні басейни бувають як округлої, квадратної, так і овальної форми. Такі об’єкти встановлюються досить швидко і можуть бути легко розібрані і перевезені, наприклад, якщо ви переїжджаєте в новий будинок.

Взагалі, ви зможете плавати в новому наземному басейні вже через кілька днів. Вся установка проводиться в 3 етапи:

 1. Вирівнювання майданчика. Це критично важливо для захисту цілісності всієї конструкції басейну. Найчастіше це робиться підсипанням піском.
 2. Установка басейну проводиться після того, як стінки вже будуть змонтовані і закріплені (розкріплення додані до конструкції для підвищення міцності). Якщо плануєте зробити палубу, доріжки навколо басейну, то їх варто встановлювати після визначення місця під прокладку труб і електрики. При плануванні місця під труби і електрику важливо встановити їх якомога далі від входу у воду.
 3. Установка плівкового покриття. Після цього набирають воду і розгладжують всі складки і повітряні ямки.

Після того, як басейн вже побудований і наповнений, монтують сходи і систему фільтрації. Ви також можете додати палубу і інші ландшафтні рішення.

Стаціонарні басейни

Існує 3 типи стаціонарних конструкцій:

1. Бетонні басейни

Головна перевага таких конструкцій в тому, що їх можна побудувати будь-якої форми і вписати в нестандартний рельєф ділянки, якщо це буде потрібно.

Бетонні басейни дають більше можливостей при необхідності створення індивідуального дизайну і застосування нестандартних матеріалів для обробки. Однак недоліком таких конструкцій є високі витрати на будівництво і терміни: вони будуються, як правило, кілька місяців (від 12 тижнів).

2. Поліпропіленові басейни

Зводяться такі об’єкти, як правило, набагато дешевше і швидше бетонних. На їх будівництво йде близько 3 тижнів.

Поліпропіленові басейни варто обладнувати додатковими опціями, наприклад, різноманітними атракціонами, гідромасажними системами. Такі конструкції ідеально зарекомендували себе для розташування під відкритим небом.

3. Композитні конструкції

Виконуються з готових конструкцій. Середній час встановлення — 1-3 тижні!

Крім швидкої установки, іншою перевагою композитних басейнів є їх ідеально гладка поверхня. Це не тільки приємно на дотик. Завдяки такій поверхні значно знижуються ризики появи і розмноження мікроорганізмів на підлозі, а це значить, що їх простіше обслуговувати і потрібно використовувати менше хімічних добавок.

З яких матеріалів виконується обробка басейнів?

Найпоширеніший варіант, безумовно, — плитка з протиковзкою поверхнею.

Інші види матеріалів, які використовують забудовники:

 • керамограніт;
 • мозаїка;
 • терасна дошка з деревинно-полімерного композиту;
 • камінь.
Палуба басейну на подвір'ї з терасної дошки чи деревинно-полімерного композиту

Етапи будівництва басейну

Забудовники виділяють 3 основні стадії:

1. Вибір місця для будівництва

Очевидно, що якщо ви збираєтеся будувати басейн на ділянці, то маєте в своєму розпорядженні достатньо вільної площі. Однак, перед тим як почати копати в певному місці, важливо врахувати кілька нюансів:

 • Переконайтеся що у місці майбутнього будівництва не прокладені інженерні комунікації — газопровід, водопровід, каналізація, перш ніж приступати до земляних робіт.
 • Настійно рекомендується запросити будівельного експерта, який вивчить всі особливості ділянки і місця розташування майбутньої споруди. Він також визначить чи є які-небудь обмеження, чи необхідна дренажна система під об’єктом, чи знадобляться додаткові заходи для зміцнення фундаменту будівлі в місці будівництва басейну.
 • Враховуйте також особливості вашого клімату, середню температуру повітря, кількість опадів, напрямки вітру що переважають, і кількість сонячних днів.

Як правило, мало хто з домовласників замислюються над тим, як розташувати басейн відносно сторін світу. І справді, хіба це принципово? Виявляється, що так!

Уявіть собі будь-який будинок. Завжди якась сторона нагрівається сильніше, а якась слабкіше. А ввечері заходить сонце. Вам слід спланувати все так, що більша частина чаші басейну прогрівалася сонцем як під час заходу, так і на світанку.

Вітер майже такий же важливий фактор у виборі місця під відкритий басейн, як сонце. Сильний вітер буде неприємним в прохолодний день, а в дуже спекотний навпаки. Вітер також охолоджує воду і сприяє підвищеному випаровуванню хімічних речовин.

Ось чому важливо встановити басейн так, щоб він найвигідніше використовував вітер. Керувати вітром потрібно! Для цього застосовуйте паркани, екрани, дерева чи рослини. Можна виростити цілий гай навколо вашого оазису, і розсіяти вітер.

2. Встановлення чаші басейну

На цьому етапі виготовляється бетонна чаша басейну, або встановлюється поліпропіленова чи композитна чаша в котлован. До об’єкту підводяться трубопроводи і системи циркуляції води.

Дане інженерне обладнання встановлюється на підготовлений для нього майданчик чи в приміщенні. Експерти порекомендують вам які інженерні комунікації потрібно підвести до цього місця (вода, електрика, каналізація, опалення).

3. Внутрішнє оздоблення

Воно відрізняється для кожного типу басейну. У бетонних — це мозаїка, плитка, плівка. Поліпропіленові і композитні резервуари встановлюються одразу цілком, як єдина конструкція.

Як тільки всі роботи завершені, басейн наповнюється водою, і забудовники завершують оздоблювальні роботи, згідно вашим ідеям.

Останній штрих — додайте іграшки і покладіть зручні меблі біля басейну.

Вітаємо! Тепер ви створили казковий сімейний куточок, яким ви зможете насолоджуватися протягом багатьох років.

Догляд за басейном і його обслуговування

Басейн на подвір'ї: як доглядати і обслуговувати

Для того, щоб басейн прослужив якомога довше, а вода залишалася кришталево чистою, експерти радять дотримуватися наступних рекомендацій:

1. Вибрати правильний насос

«Серце» циркуляційної очисної системи басейну — це насос. Він проганяє воду через фільтри, дозатори, теплообмінник і направляє її назад в чашу.

Найчастіше питання, яке задають власники басейнів: «Скільки часу повинен працювати насос?». Однозначної відповіді на це питання немає, оскільки це залежить від багатьох факторів:

 • розмірів труб;
 • розміру конструкції;
 • кількості людей;
 • потужності насоса.

Все це впливає на тривалість часу роботи насоса.

Приблизно визначити час на фільтрацію на протязі доби для приватного басейну дозволяє формула — t = V х 2,5/Q, де:

 • t — час фільтрації;
 • V — об’єм води в басейні;
 • Q — продуктивність насоса.

Для рівномірного перемішування і підігріву води в басейні протягом доби рекомендується розбивати отриманий в результаті розрахунків час на 2 або 3 проміжки.

Залишати басейн без фільтрації, навіть коли ви не користуєтеся ним, не варто. Тому що через декілька годин у воді без рециркуляції почнуть відбуватися процеси, що змінюють її якість і сприяють розмноженню мікроорганізмів.

2. Постійно стежити за станом системи фільтрів

Мета фільтраційної системи — видаляти будь-які нерозчинні частинки бруду чи піску з води.

Основним очисним елементом в піщаних фільтрах є спеціальний кварцовий пісок. У картриджних фільтрах — картридж. Частота промивання фільтруючого елемента — 1 раз в тиждень. При частій експлуатації басейну, промивати фільтр краще теж частіше.

Важливо стежити за показаннями манометра на фільтрі. Збільшення тиску на фільтрі говорить про те, що пісок чи картридж забиті брудом. Відповідно, погіршується якість очищення води. Уважно стежте за тим, щоб стрілка на манометрі фільтра не потрапляла в «червону» зону. Враховуйте, що зайвий тиск всередині фільтра призводить до його серйозних пошкоджень, які, найчастіше, не підлягають ремонту.

Розглянемо, які ще елементи можуть потребувати заміни в процесі експлуатації басейну:

 • Заміна піску у фільтрі. В середньому потрібно замінювати пісочний фільтр один раз в 1-2 роки. Головним сигналом необхідності його заміни служить погіршення якості фільтрації води за умови, що ви систематично виконуєте всі необхідні заходи по догляду за водою.
 • Заміна картриджа повинна проводитися 1 раз в півроку-рік. Все залежить від типу вашого басейну (плавальний чи СПА) і експлуатаційного навантаження на нього.
 • Контроль якості води в басейні. Дуже важливо контролювати стан води хоча б 1-2 рази на тиждень, для збереження її прозорості та відповідності всім санітарним нормам. Для цього використовуються так звані тестові смужки, які дозволяють за 30 секунд перевірити відповідність води санітарним нормам, а також визначити рівень pH і загальної лужності.

Щоб запобігти утворенню слизький нальоту на стінках, розмноження водоростей, корозії обладнання та досягти максимального рівня комфорту, вода в басейні повинна відповідати наступним нормам:

 • pH — в діапазоні 7,0-7,4;
 • загальна лужність — 80-150 мг/л;
 • загальна жорсткість — 200-400 мг/л по СаСО3;
 • вільний хлор — 0,3-0,6 мг/л;
 • загальний хлор — не більше 1,2 мг/л.

У разі, коли дезінфекція води в басейні здійснюється безхлорним методом, необхідно підтримувати рівень окислювачів в межах норми. Уважно вивчайте інструкцію щодо їх застосування.

3. Обробка хлором

Молекули хлору вбивають всі бактерії у воді і є ідеальним засобом для підтримки чистоти вашого басейну. Вільний хлор завжди повинен зберігатися на рівні 0,3-0,6 мг/л.

Більшість стійких продуктів хлору доступні у вигляді:

 • повільно розчинних хлорних таблеток зі стабілізаторами (рекомендуються для басейнів відкритого типу);
 • швидкорозчинних хлорних таблеток (рекомендуються для закритого типу);
 • хлору в гранулах (рекомендується для закритих споруд і для шокової обробки);
 • рідкого гіпохлориту натрію (для автоматичних станцій).

Боротьба з водоростями, освітлення води, видалення металів, очищення ватерлінії і консервація басейну на зимовий період здійснюються завдяки таким добавкам в воду:

 • Альгіцид. Є основним дезинфікуючим засобом для боротьби з водоростями і чинниками, що викликають їх появу.
 • Коагулянти, флокулянти. Застосовуються коли вода в басейні стала каламутною. Вони пов’язують дрібні частинки домішок у воді і перетворюють їх в більш великі, які випадають пластівцями в осад на дні чи затримуються в фільтрі.
 • Засоби для видалення металів. Метали призводять до зміни кольору води. Найбільш часто так проявляють себе мідь, залізо і марганець.

Не забувайте очищати воду від листя та інших предметів на поверхні, а стінки і дно басейну чистити пилососом хоча б раз в 1-2 тижні.

Якщо цього не робити, можуть з’явитися мікроорганізми і навіть водорості. Це призведе до появи слизького нальоту на стінках і дні басейну. А коли поверхня покриється вапняним нальотом, то буде потрібно запросити фахівця для його очищення.

Періодично оглядайте труби і місця їх кріплення в системі. Десь є протікання? Викликайте профільних фахівців.

І не забувайте про заходи безпеки: діти і домашні тварини повинні купатися тільки під наглядом дорослих. Також не варто розміщувати електроприлади, підключені до мережі 220 В, поряд з водою.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *